MediPsyche Centrum Medyczne
Umów się online na wizytę lub zadzwoń Umów wizytę +48 881 676 666

Nasz zespół

Logopeda

Logopeda a neurologopeda

Kim jest logopeda? Jest specjalistą w zakresie nauk o kształtowaniu mowy w okresie rozwoju dziecka, a także na późniejszych etapach życia człowieka. Łączy w sobie cechy psychologa, filologa oraz terapeuty. Jego zadaniem jest zwalczenie problemów z prawidłową komunikacją językową.

Czy zajmuje się neurologopeda?To połączenie dwóch gałęzi nauki – neurologii oraz logopedii. Neurologopeda specjalizuje się w terapii zaburzeń mowy powstałych wskutek nieprawidłowości neurologicznych.

Kiedy do logopedy?

Głównym problemem, z którym warto wybrać się do tego specjalisty są zaburzenia mowy. Mogą one wpływać na sposób, w jaki osoba tworzy dźwięki w celu tworzenia słów. Niektóre zaburzenia głosu można również uznać za zaburzenia mowy.

Jednym z najczęściej doświadczanych zaburzeń mowy jest jąkanie. Inne zaburzenia mowy obejmują apraksję i dyzartrię. Apraksja to zaburzenie mowy motorycznej, spowodowane uszkodzeniem części mózgu związanych z mówieniem. Dysartria to zaburzenie mowy motorycznej, w którym mięśnie ust, twarzy lub układu oddechowego mogą osłabnąć lub mieć trudności z poruszaniem się.

Niektóre osoby z zaburzeniami mowy są świadome tego, co chcieliby powiedzieć, ale nie potrafią wyrazić swoich myśli. Może to prowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości i rozwoju depresji.

Jakie są objawy zaburzenia mowy? W zależności od przyczyny, zaburzenia mowy może występować kilka objawów. Typowe objawy doświadczane przez osoby z zaburzeniami mowy to:

Niektóre osoby z zaburzeniami mowy doświadczają nerwowości, zażenowania lub depresji. Terapia logopedyczna może być pomocna w takich sytuacjach.

Co robi logopeda?

Sygnały, które mogą zaniepokoić i skłonić do wizyty u logopedy, to:

Logopeda dziecięcy to specjalista, do którego warto zgłosić się także z noworodkiem, aby specjalista mógł ocenić, czy maluch prawidłowo oddycha, ma poprawny odruch ssania i połykania. Wbrew pozorom te czynności mogą mieć wpływ na późniejszy rozwój mowy.

Często pod opiekę logopedy trafiają dzieci z zaburzeniami rozwoju - zespołem Aspergera, spektrum autyzmu, a także osoby dwujęzyczne, które mają problem z adaptacją w danym środowisku.

Konsultacja logopedyczna/neurologopedyczna wskazana jest także u dzieci urodzonych przedwcześnie, po niedotlenieniu w czasie porodu, z niską wagą urodzeniową i zawsze wtedy, gdy rodzice są zaniepokojeni opóźnionym rozwojem neurologicznym lub logopedycznym dziecka.

Dobry logopeda pomaga walczyć z takimi problemami, jak:

Logopeda Łódź

Dlaczego wybrać logopedę w Łodziz MediPsyche Centrum Medyczne? Ponieważ pomaga ludziom w każdym wieku z różnymi zaburzeniami mowy. Jego sposoby terapii pozwalają wyraźnie mówić.

Leczenie jest zróżnicowane i zależy od rodzaju zaburzenia. W terapii logopedycznej nasz terapeuta poprowadzi Cię przez ćwiczenia wzmacniające mięśnie twarzy i gardła. Nauczysz się kontrolować swój oddech podczas mówienia.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kontrolowane oddychanie pomagają poprawić brzmienie Twoich słów. Dowiesz się również, jak ćwiczyć płynniejszą mowę.

Umów wizytę
Kontakt
Masz pytania, potrzebujesz pomocy?
Umów się telefonicznie
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Formularz kontaktowy