Od czego jest neurolog? Specjalista ten bada i leczy zaburzenia układu nerwowego. Układ nerwowy to złożony, wyrafinowany system, który reguluje i koordynuje czynności organizmu. Ma dwa główne działy: centralny układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy oraz obwodowy układ nerwowy - obejmujący wszystkie inne elementy nerwowe, takie jak oczy, uszy, skóra i inne „receptory czuciowe”.
Lekarz neurolog leczy zaburzenia dotyczące mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów, takie jak:
Z jakimi dolegliwościami do neurologa? Objawy, które zwykle wymagają konsultacji neurologa, obejmują:
Osoby, które mają problemy ze zmysłami, takimi jak dotyk, wzrok lub węch, mogą również potrzebować wizyty u neurologa.
Oto lista najczęstszych objawów, z jakimi zgłaszają się pacjenci:
1. Bóle głowy: nie można zaprzeczyć, że bóle głowy mogą być dość powszechne, czasami są wynikiem stresu, zmęczenia i głodu. Zwróć uwagę na to, gdzie jest ból zlokalizowany , jak często się pojawia i jak duże ma natężenie. Jeśli bóle zaczną pogarszać jakość życia, porozmawiaj o tym z lekarzem.
2. Zmiana widzenia: niewyraźne, podwójne widzenie może wynikać z naturalnego procesu starzenia, ekspozycji na jasne światło lub powierzchniowego uszkodzenia oka. Nagła utrata widzenia może być jednak związana z problemem neurologicznym.
3. Osłabienie kończyn: po treningu możesz zauważyć uczucie ciężkości lub drętwienia rąk lub nóg, ale jeśli te odczucia pojawiają się przez dłuższy czas lub z nieznanego powodu, należy skonsultować się z lekarzem.
4. Zawroty głowy: gdy odczuwasz lekkie zawroty głowy, gdy jest ci zimno w głowę lub gdy zawroty się pojawiają przy zmianie pozycji z siedzącej na stojącą, to można uznać , że są to normalne objawy. To, co nie jest normalne, to chroniczne zawroty głowy lub to, co pojawia się znikąd. Mogą to być oznaki wielu różnych dolegliwości i należy je ocenić u neurologa.
5. Problemy ze snem: podczas, gdy wszyscy czasami mają niespokojną noc, to bezsenność i chroniczne zmęczenie nie są normalne. Specjalista neurolog może zalecić badanie snu, aby uzyskać więcej informacji.
6. Niewyraźna mowa: jednymi z największych przyczyn niewyraźnej mowy są zmęczenie i bycie pod wpływem alkoholu lub innej substancji. Kiedy niewyraźna mowa występuje poza tymi przyczynami, zwykle jest to problem neurologiczny, który wymaga pomocy medycznej.
7. Utrata pamięci: łagodne zapominanie jest normalne, ale kiedy zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu lub gdy znajomi i rodzina się o tym przekonają, czas zgłosić to lekarzowi. Utrata pamięci jest objawem związanym z wieloma schorzeniami neurologicznymi, a neurolog będzie w stanie zbadać i zdiagnozować przyczynę.
8. Przewlekłe nudności: mogą być objawem samym w sobie lub mogą wystąpić w wyniku innych objawów, takich jak migreny lub zawroty głowy. W obu przypadkach nudności, które występują przewlekle, należy zgłosić lekarzowi.
9. Drżenie: mimowolne drżenie może wystąpić po intensywnym treningu, w chwilach strachu lub niepokoju. Jeśli jednak drżenie występuje przez dłuższy czas lub nie ma żadnych przesłanek wskazujących, dlaczego się pojawia, należy zgłosić się do neurologa.
10. Niewyjaśniona zmiana wagi: wiele schorzeń neurologicznych wpływa na hormony, co może prowadzić do nieprawidłowego przyrostu lub utraty wagi. Jeśli zauważysz, że waga uległa drastycznym wahaniom bez znanego powodu, warto o tym poinformować lekarza.
11. Padaczka jest najpowszechniejszą chorobą mózgu na świecie bez granic wieku, rasy, klasy społecznej, narodowości.
Neurolodzy nie wykonują operacji. Jeśli któryś z ich pacjentów wymaga operacji, kieruje ich do neurochirurga.
Dlaczego warto wybrać neurologa w Łodzi z MediPsyche Centrum Medyczne?
Ponieważ cechuje go duże doświadczenie zawodowe, pracuje głównie w warunkach klinicznych lub szpitalnych, diagnozuje i leczy wszystkie choroby układu nerwowego (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet) oraz ściśle współpracuje z neurochirurgiem zatrudnionym w MediPsyche Centrum Medyczne.