MediPsyche Centrum Medyczne
Umów się online na wizytę lub zadzwoń Umów wizytę +48 881 676 666

Nasz zespół

Dietetyk kliniczny

Czym się zajmuje dietetyk kliniczny?

Dobre odżywianie może wydawać się prawdziwym wyzwaniem. Nie musi jednak nim być. Można udać się do dietetyka klinicznego, który przy współpracy z Tobą, opracuje bezpieczny i realistyczny plan odżywiania, tak aby pozostał on na zawsze jako wzór.

Aby Cię poprowadzić i zmotywować, dietetyk kliniczny wykorzysta kreatywne i nieszablonowe strategie, aby pomóc w planowaniu posiłków, robieniu zakupów spożywczych i świadomym jedzeniu. Każdy może nazwać się specjalistą żywienia. Ale tylko dietetyk kliniczny praktykuje medycynę opartą na faktach i ma ogólną wiedzę z zakresu medycyny, technologii żywienia czy psychologii.

Co robi dietetyk kliniczny? Jako interdyscyplinarny specjalista medyczny, zajmujący się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka, zachęci Cię do zmiany nawyków żywieniowych profilaktycznie lub w celach leczniczych, ponieważ lepsze jedzenie to lepsze zdrowie i lepsze samopoczucie.

Dietetyk kliniczny najczęściej pracuje w szpitalach, klinikach lub innych placówkach ochrony zdrowia. Jego podstawową rolą jest projektowanie programów żywieniowych w celu poprawy lub utrzymania zdrowia pacjentów. Programy te mogą być krótkoterminowe, na przykład w celu zapewnienia właściwego odżywiania, aż do pełnego wyzdrowienia lub mogą być długotrwałe w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi. Zaprojektowane programy mogą mieć charakter profilaktyczny, zapobiegać chorobom lub być terapeutycznymi, aby pomóc pacjentowi w dojściu do prawidłowego stanu zdrowia.

Dobry dietetyk kliniczny ocenia więc potrzeby żywieniowe i zdrowotne pacjentów w zależności od wieku, stanu zdrowia czy indywidualnych problemów. Opracowuje plany posiłków i żywienia, biorąc pod uwagę preferencje i budżety pacjentów. Promuje lepszy stan zdrowia, rozmawiając na temat diety, odżywiania i relacji między dobrymi nawykami żywieniowymi a zapobieganiem chorobom lub radzenie sobie z nimi.

Kiedy do dietetyka klinicznego?

Kiedy pójść do dietetyka klinicznego?Najczęstsze sytuacje, dla których warto się skonsultować to:

1. Pomoc w leczeniu cukrzycy, miażdżycy, wysokiego ciśnienia krwi lub innych chorób przewlekłych - dietetyk kliniczny może pomóc Ci zrozumieć stan zdrowia i to, jak wybrane pokarmy mogą na niego wpłynąć. Ponadto dietetyk współpracuje z Tobą, aby stworzyć plan żywieniowy, zawierający składniki odżywcze potrzebne do kontrolowania Twojego stanu zdrowia.

2. Operacja. Ponieważ po operacji żołądek radzi sobie tylko z niewielkimi porcjami, trudno jest uzyskać składniki odżywcze potrzebne organizmowi. Jako część zespołu opieki zdrowotnej, dietetyk pomaga wprowadzać zmiany w planie żywieniowym, aby rekonwalescencja po zabiegu przebiegała pomyślnie i nie pojawiły się powikłania związane z niedożywieniem.

3. Problemy z układem pokarmowym - współpraca z dietetykiem pomaga dostosować dietę, może pomóc w dokonywaniu wyborów, które nie pogarszają Twojego stanu. Eliminacja niektórych grup produktów lub sposobów obróbki żywności może przynieść ulgę i pomoże zniwelować problemy z trawieniem.

4. Ciąża, próba zajścia w ciążę lub jesteś nowa mamą. Spotkaj się z dietetykiem, aby upewnić się, że otrzymujesz składniki odżywcze potrzebne do zdrowej ciąży. A kiedy dziecko się urodzi, dietetyk może pomóc Ci upewnić się, że otrzymujesz składniki odżywcze potrzebne Tobie i Twojemu maleństwu.

5. Zdiagnozowanie celiakii, alergii pokarmowych, nietolerancji laktozy lub innych schorzeń. Łatwo być przytłoczonym tym, czego myślisz, że nie możesz jeść. A to może prowadzić do monotonnej, nieciekawej diety, która nie zapewni Twojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dietetyk może nauczyć Cię strategii identyfikowania pokarmów, których należy unikać i pomóc znaleźć substytuty, aby utrzymać zbilansowaną i smaczną dietę.

6. Zaburzenia odżywianiaW ramach zespołu terapeutycznego dietetycy udzielają porad osobom z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja i bulimia.

7. Przytycie lub schudnięcie.Modne diety mogą brzmieć jak szybki bilet do zwiększenia lub zmniejszenia masy ciała, ale rzadko działają przez bardzo długi czas. Dietetyk może zasugerować źródła kalorii dla zdrowego przyrostu masy ciała lub zaprojektować spersonalizowany plan odchudzania, obejmujący zmiany diety i aktywność fizyczną - jednocześnie jedząc wszystkie ulubione potrawy.

8. Opieka starzejącym się rodzicem.Dietetyk może pomóc dopasować sposób odżywiania seniora do możliwości organizmu, preferencji smakowych czy przyjmowanych leków, aby zapobiec niepożądanym interakcjom leków, żywności i suplementów.

9. Dieta eliminacyjna z powodów zdrowotnych.Dietetyk zbilansuje Twój jadłospis i zabezpieczy pod kątem niedożywienia. Dodatkowo zadba, abyś dostarczyć wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

Dietetyk kliniczny Łódź

Chcesz praktycznych porad dotyczących stylu życia? Potrzebujesz pomocy w sortowaniu faktów i fikcji dotyczących nagłówków żywieniowych?

A może chcesz dowiedzieć się jak:

Wybierz się do dietetyka klinicznego w Łodzi z MediPsyche Centrum Medyczne. U naszego dietetyka, ostatnią rzeczą, jaką otrzymasz, jest jedna porada dietetyczna dla wszystkich. Po zapoznaniu się z Twoją historią zdrowia, ulubionymi potrawami, nawykami żywieniowymi i ćwiczeniami, nasz dietetyk kliniczny pomoże Ci ustalić cele i priorytety.

Wizyty kontrolne będą koncentrować się na utrzymaniu i monitorowaniu Twoich postępów.

Umów wizytę
Kontakt
Masz pytania, potrzebujesz pomocy?
Umów się telefonicznie
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Formularz kontaktowy