MediPsyche Centrum Medyczne
Umów się online na wizytę lub zadzwoń Umów wizytę +48 881 676 666

Aktualności

20 mar 2020

Ortopeda. Kto to taki?

Często zdarza się, że kiedy już chcemy zadbać o swoje zdrowie, nie wiemy do jakiego specjalisty się udać. Dziś postanowiliśmy rozwiać wątpliwości, jakie wiążą się z wizytą u ortopedy. Kiedy powinniśmy wybrać się do lekarza tej specjalności?
 
Zanim jednak przejdziemy do schorzeń, z jakimi najczęściej do poradni ortopedycznej zgłaszają się pacjenci, przyjrzymy się bliżej dwóm lekarzom.
 
Lek. Artur Dyhdalewicz w 2011 r. ukończył wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aktualnie odbywa szkolenie specjalizacyjne na Oddziale Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu. Zajmuje się leczeniem operacyjnym oraz zachowawczym chorób i urazów narządu ruchu. Regularnie uczestniczy w dodatkowych kursach i szkoleniach zwiększających jego kompetencje.
 
Na pytanie dlaczego wybrał ortopedię odpowiada:
„Wybrałem ortopedię, gdyż jako jedna z niewielu specjalizacji zabiegowych, daje możliwość pomocy pacjentom poprzez naprawę uszkodzeń, a niekoniecznie ich usuwanie. Ortopedia, w moim odczuciu jest połączeniem medycyny i mechaniki z wykorzystaniem najnowszych materiałów oraz innowacyjnych technologii. Zarówno medycyna jak i najnowsze odkrycia techniczne to jest coś, co zawsze mnie bardzo interesowało.”
 
A co najbardziej lubi w swojej pracy? Odpowiedź jest zaskakująco prosta:
„Najbardziej w pracy ortopedy lubię, pewnie jak każdy lekarz, uśmiech na ustach wyleczonego pacjenta. Ortopedia jest wdzięczną specjalizacją, ponieważ prawidłowa diagnoza, odpowiednio dobrane i właściwie przeprowadzone leczenie daje szybkie, a przede wszystkim widoczne gołym okiem efekty terapeutyczne.”
 
Na koniec ostatnia odpowiedź, która po części wyjaśni nam kim jest ortopeda i z jakim schorzeniami powinniśmy się do niego udać:
"Ortopeda jest lekarzem zajmującym się leczeniem wad i deformacji, a także uszkodzeń narządu ruchu. Do leczenia stosuje zarówno techniki zachowawcze, jak i operacyjne. Aby efekty pracy były jak najlepsze powinien tworzyć zgrany zespół z fizjoterapeutą oraz lekarzami innych specjalności."
 
Drugim specjalistą, jakiego chcieliśmy przedstawić jest lek. Michał Zankowicz. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuje się w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób i urazów narządu ruchu. Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności praktyczne na licznych kursach i konferencjach. Jest osobą otwartą i kontaktową, a dobro pacjenta jest dla niego najważniejsze.
 
Zadaliśmy mu dokładnie takie same pytania. Jesteście ciekawi jakich udzielił odpowiedzi?
 
Dlaczego wybrał Pan ortopedię?
"W przeszłości intensywnie uprawiałem sport, a dokładnie koszykówkę. Jest to dość urazowa dyscyplina i niestety zdarzało mi się osobiście zmierzyć z trudami odniesionych kontuzji. Te doświadczenia uświadomiły mi ile pracy trzeba włożyć w leczenie układu ruchu. W trakcie mojej edukacji uznałem, że chciałbym pomagać innym z tego rodzaju problemami zdrowotnymi."
 
Co najbardziej lubi Pan w pracy ortopedy?
"Mimo znacznego postępu medycyny i obfitości dostępnych zaawansowanych narzędzi, najbardziej lubię w mojej pracy możliwość stosowania prostych rozwiązań, które również dają dobre rezultaty. Nie zawsze zabieg jest najlepszym wyjściem, a właściwie dobrane leczenie zachowawcze. Natomiast kiedy już jest konieczny jesteśmy w stanie szybko ocenić jego efekty."
 
Kim według Pana jest ortopeda?
"To osoba która chce dać swoim pacjentom jak największą sprawność i jakość życia poprzez prawidłowe leczenie schorzeń układu ruchu. Dodatkowo większość moich przyjaciół ortopedów to osoby otwarte i kontaktowe z dużym poczuciem humoru. Uważam, że te cechy umożliwiają budowanie dobrych relacji z pacjentami."
 
Ortopedzi Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego MediPsyche już pokrótce odpowiedzieli nam na pytanie kto i w jakim celu powinien wybrać się do poradni ortopedycznej. Przede wszystkim powinny to zrobić osoby, które cierpią na schorzenia układu ruchu. Co to dokładnie znaczy? Nic innego, jak wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje układu mięśniowo-szkieletowego, a także zmiany zwyrodnieniowe i deformacje w obrębie stawów.
 
Podsumowując – do ortopedy zgłaszamy się między innymi w przypadku:
- złamań
- skręceń
- zwichnięć
- bólów stawowych niewiadomego pochodzenia
- zmian zwyrodnieniowych stawów
- deformacji stawów (np. paluch koślawy, kolana szpotawe itp.)
 
Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?
Przede wszystkim należy wziąć ze sobą wszystkie badania, jakie mieliśmy do tej pory wykonane. Jeśli nie robiliśmy żadnych, to z pewnością nasz specjalista pokieruje na odpowiednie badania, pod warunkiem, że są one konieczne do dalszej diagnostyki. Ortopeda na wizycie zbiera obszerny wywiad z Pacjentem i wykonuje badanie manualne. Może poprosić o zdjęcie ubrania w celu wykonania dokładnego badania.
 
W Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym MediPsyche dużą uwagę przywiązujemy do współpracy lekarza i fizjoterapeuty, dlatego jeśli ortopeda stwierdzi, że Pacjent wymaga zabiegów fizjoterapeutycznych z pewnością pokieruje go do odpowiedniego terapeuty.
 
Chcemy żeby Pacjent w naszym Centrum był otoczony kompleksową opieką, bo wierzymy, że tylko holistyczna terapia przyczynia się do wyleczenia Pacjenta.
 

Zobacz także
Pokaż więcej
Umów wizytę
Kontakt
Masz pytania, potrzebujesz pomocy?
Umów się telefonicznie
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Formularz kontaktowy