MediPsyche Centrum Medyczne
Umów się online na wizytę lub zadzwoń Umów wizytę +48 881 676 666

Aktualności

20 mar 2020

Dlaczego dzieciom potrzebny jest ruch?

Zacznijmy od wytłumaczenia pojęcia ruchu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to banalnie proste. Według Newtona i innych fizyków ruch to zmiana położenia ciała odbywająca się w czasie, względem określonego układu odniesienia, uznanego za nieruchomy.
 
Zdolność poruszania się posiada każda istota żywa, nawet rośliny. A co to oznacza? Nic innego jak to, że jeśli się nie ruszasz, to znaczy, że nie żyjesz!
 
RUCH = ŻYCIE
 
Jeśli przyjrzycie się dziecku, dajmy na to w wieku 3 miesięcy, będziecie mogli zaobserwować, jak wiele ruchów kończyn ono wykonuje. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Dlaczego właściwie dziecku potrzebny jest ruch?
 
Dzieci ciągle rosną. Żeby zachować odpowiednią funkcję staw musi mieć prawidłową strukturę. I odwrotnie – bez prawidłowej funkcji nie będzie odpowiedniej struktury. Spróbujmy troszkę łatwiej – skoro dziecko cały czas rośnie, rozwija się, to znaczy, że rosną również jego stawy, czyli kości, z których ten staw jest złożony. Jeśli dziecko nie będzie ruszać stawem, jego części składowe nie będą wiedziały do jakiej funkcji mają się dostosować podczas wzrostu.
 
„Każdej zmianie kształtu i funkcji kości, lub samej funkcji kości towarzyszą określone zmiany wewnętrznej budowy i wtórnie zmiana jej wytrzymałości” (Prawo Wolffa)
 
Ale spokojnie, większość dzieci się rusza. Nawet jeśli wydaje nam się, że siedzi przed komputerem czy telewizorem cały dzień. Potrzeba ruchu niejednokrotnie jest silniejsza i takie dziecko co chwilę zmienia pozycję, w jakiej siedzi.
 
Wróćmy jeszcze raz do prawa Wolffa. Układ kostny jest strukturą żywą, zdolną do wzrostu, adaptacji i naprawy. Prawo Wolffa dotyczy prawidłowego wzrostu kości. Tkanka kostna podlega mineralizacji, które postępuje wzdłuż linii sił mechanicznych działających na kość.
 
OBCIĄŻENIE TKANKI KOSTNEJ JEST JEDNYM Z GŁÓWNYCH CZYNNIKÓW STYMULUJĄCYCH JEJ TWORZENIE.
Wyeliminowanie tych sił prowadzi do zaniku kości. Skakanie czy bieganie dodatkowo stymulują kości do wzrostu.
 
Z tego wszystkiego wynika, że DZIECIOM RUCH POTRZEBNY JEST TO PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU.
 
W dzisiejszych czasach odpowiednia dawka ruchu potrzebna jest dzieciom jeszcze bardziej. Zajęcia wychowania fizycznego w szkołach to często za mało. Dlatego wychodzimy naprzeciw Państwa oczekiwaniom i rozpoczynamy cykl zajęć gimnastyki korekcyjnej, która ma na celu nie tylko skorygować wady postawy, ale przede wszystkim zachęcić dzieci do ruchu, aby rozwijały się prawidłowo.
 

Zobacz także
Pokaż więcej
Umów wizytę
Kontakt
Masz pytania, potrzebujesz pomocy?
Umów się telefonicznie
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Formularz kontaktowy