Aktualności
Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci oraz statusu majątkowego. Mogą poważnie utrudnić funkcjonowanie organizmu, stanowiąc realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jakie są rodzaje zaburzeń psychicznych i czym się objawiają? Sprawdź, gdzie udać się po pomoc przy zaburzeniach psychicznych.
Zaburzenia psychiczne bywają lekceważone, choć zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotykają niemal miliarda osób na świecie. Obawa przed społecznym wykluczeniem często blokuje przed szukaniem profesjonalnej pomocy. Najpoważniejszym problemem w wielu krajach jest jednak brak dostępu do fachowej opieki medycznej. Z pomocą przychodzi coraz częściej internet, gdzie znajdziesz nie tylko wiedzę o objawach zaburzeń psychicznych i sposobach radzenia sobie z nimi, ale przede wszystkim specjalistów, dostępnych online.
Wsparcie psychologa lub psychiatry w diagnostyce, leczeniu i terapii zaburzeń psychicznych jest jedynym sposobem na odzyskanie kontroli nad własnym życiem i szansą na znaczne poprawienie komfortu funkcjonowania w społeczeństwie. Poznaj definicję i rodzaje zaburzeń psychicznych, a także objawy, które najczęściej im towarzyszą.
Zaburzenia psychiczne, behawioralne i neurorozwojowe zostały zdefiniowane i opisane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, rewizja 11 – ICD-11 (ang. International Classification of Diseases, 11th Revision), jako syndromy, które charakteryzują się klinicznie istotnymi zaburzeniami w zakresie funkcjonowania procesów poznawczych, panowania nad emocjami i kontroli nad zachowaniem. Zaburzenia te odzwierciedlają dysfunkcję procesów psychologicznych, biologicznych lub rozwojowych. Towarzyszy im zwykle cierpienie oraz znaczne upośledzenie życia rodzinnego, społecznego, edukacyjnego, zawodowego i innych, ważnych obszarów funkcjonowania człowieka.
Kluczową rolę podczas diagnozy ma ocena nasilenia i wymiarowości zaburzeń psychicznych, behawioralnych lub neurorozwojowych. Multimodalne podejście do zdrowia psychicznego wynika z konieczności powiązania kryzysu u jednostki z indywidualną odpornością, poczuciem przynależności i umiejętnością funkcjonowania w społeczeństwie.
Znajomość rodzajów zaburzeń psychicznych, a także ich objawów może uratować życie Tobie lub Twoim bliskim. W prawidłowym rozpoznaniu i kwalifikacji choroby musi jednak wesprzeć Cię specjalista. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie psychiczne, pierwsze kroki skieruj do psychologa lub lekarza psychiatry. Jeśli niepokoi Cię zachowanie bliskiej osoby, sprawdź, po czym poznać, że ktoś ma zaburzenia psychiczne. Do najważniejszych zaburzeń psychicznych, wymienionych w klasyfikacji ICD-11, należą:
Kiedy warto udać się do psychologa lub psychiatry? Znasz już rodzaje zaburzeń psychicznych i wiesz, że mogą wiązać się z wieloma obszarami funkcjonowania człowieka. Czas przedstawić główne symptomy zaburzeń psychicznych i najskuteczniejsze metody leczenia.
Zaburzenia psychiczne wiążą się przede wszystkim z problemami w sferach emocjonalnej, rozumowania, postrzegania rzeczywistości i zachowania. Towarzyszą im najczęściej skrajne emocje i zachowania, w tym m.in.:
Wraz z postępowaniem choroby mogą pojawić się również inne, poważniejsze objawy zaburzeń psychicznych, np.: majaczenie, omamy słuchowe i wzrokowe, silne przekonanie, że jest się obserwowanym lub śledzonym, permanentne poczucie lęku, wiara w teorie spiskowe. Jeśli zauważysz podobne, skrajne emocje i zachowania u bliskiej osoby lub jeśli to właśnie Ty cierpisz psychicznie, odczuwasz dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, nie możesz poradzić sobie z uzależnieniem, stresem, lękiem lub depresją, boisz się wychodzić z domu i porozumiewać z innymi ludźmi, nie czekaj – umów wizytę u psychologa lub psychiatry. Specjalista pomoże zidentyfikować problem, ułożyć plan leczenia i wskazać właściwe metody powrotu do zdrowia psychicznego.
Zaburzenia psychiczne można i trzeba leczyć pod okiem doświadczonych specjalistów. Wizytę u psychologa lub lekarza psychiatry zwykle rozpoczyna pogłębiony wywiad. Historia życia pacjenta, sytuacja rodzinna, ewentualne objawy przebytych chorób i zaburzeń emocjonalnych, rozumowania, postrzegania rzeczywistości oraz zachowania pozwolą specjaliście postawić wstępną diagnozę – określić typ jednostki chorobowej, podtyp zaburzenia i stopień nasilenia objawów. Lekarz psychiatra może skierować pacjenta na dodatkowe badania i wprowadzić odpowiednie leczenie farmakologiczne, jeśli dojdzie do nasilenia objawów choroby.
Główną i najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń psychicznych jest jednak psychoterapia, prowadzona w odpowiednim nurcie, w zależności od postawionej diagnozy. Do głównych rodzajów psychoterapii zaliczamy: psychoterapię psychodynamiczną, Gestalt, EMDR, poznawczo-behawioralną oraz psychoterapię psychoanalityczną.