MediPsyche Centrum Medyczne
Umów się online na wizytę lub zadzwoń Umów wizytę +48 881 676 666

Aktualności

08 lis 2024

Czym są zaburzenia dwubiegunowe i jak je leczyć?

Choroba afektywna dwubiegunowa objawia się zaburzeniami z dwóch zupełnie przeciwnych biegunów – w jej przebiegu pojawia się zarówno depresja, jak i mania. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje około 40 milionów ludzi cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową (ok. 0,53% populacji). Jakie są jej objawy i na czym polega leczenie?

Na czym polegają zaburzenia dwubiegunowe?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), znana również jako zaburzenia dwubiegunowe, psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia, to zaburzenie psychiczne o charakterze nawracającym, któremu towarzyszą objawy depresyjne i maniakalne lub hipomaniakalne. Jest to choroba nieuleczalna, której terapia polega w dużej mierze na łagodzeniu objawów depresji lub manii poprzez stosowanie leków i psychoterapii. Epizody maniakalne i depresyjne mogą być rozdzielone okresami remisji, w których nie występują żadne objawy choroby.

Pierwsze objawy zaburzeń dwubiegunowych pojawiają się najczęściej między 20. a 30. rokiem życia, choć choroba może się ujawnić również we wczesnym dzieciństwie lub dopiero w wieku 40-50 lat. ChAD występuje u osób w każdym wieku, każdej płci, rasy, grupy etnicznej i klasy społecznej. Ponad 2/3 osób z chorobą afektywną dwubiegunową ma co najmniej jednego bliskiego krewnego z zaburzeniami dwubiegunowymi lub cierpiącego na depresję jednobiegunową, co wskazuje, że choroba ma komponent dziedziczny. 

Jakie są objawy choroby afektywnej dwubiegunowej?

Choroba afektywna dwubiegunowa wyróżnia się skrajnymi wahaniami nastroju, takimi jak mania, hipomania i depresja. W chorobie afektywnej dwubiegunowej typu I występują epizody depresji i manii, natomiast w ChAD typu II mamy do czynienia z depresją i hipomanią. 

Mania

Epizod maniakalny jest okresem nadaktywnym, kiedy chory doświadcza poczucia euforii, ekscytacji i szczęścia. Manię cechuje duża ilość energii i nadmierne pobudzenie, a także gwałtowne zmiany nastroju.

Cechy manii:

  • bardzo wysokie poczucie własnej wartości,
  • zmniejszona potrzeba snu,
  • szybkie przechodzenie od jednego pomysłu do drugiego,
  • trudności z koncentracją,
  • zachowania ryzykowne i lekkomyślne (np. zakupy, pożyczki, hazard, seks),
  • poczucie nieograniczonych możliwości,
  • przekonanie o własnej wyjątkowości,
  • możliwe omamy słuchowe.

Hipomania

Epizody hipomaniakalne są zbliżone do tych charakteryzujących manię, lecz cechuje je mniejsze nasilenie. Hipomania jest więc łagodniejszą formą manii, która nie utrudnia codziennego funkcjonowania w tak dużym stopniu jak epizod maniakalny.

Cechy hipomanii:

  • zmniejszone zapotrzebowanie na sen,
  • zwiększony poziom energii,
  • większa kreatywność,
  • bardziej pozytywne myślenie,
  • lepsze samopoczucie.

Depresja

Epizod depresyjny leży na przeciwległym biegunie, dlatego jest całkowitym przeciwieństwem manii. W okresie depresji chory jest przygnębiony i traci zainteresowanie czynnościami, które wcześniej sprawiały mu przyjemność (anhedonia). 

Cechy depresji:

  • problemy z koncentracją,
  • obniżenie nastroju,
  • myśli samobójcze,
  • niska samoocena,
  • poczucie winy,
  • zmniejszony poziom energii,
  • problemy ze snem,
  • zmniejszony lub zwiększony apetyt,
  • uczucie beznadziei,
  • problemy z podejmowaniem decyzji.

Na czym polega leczenie zaburzeń dwubiegunowych?

Choroba ma charakter nawracający, dlatego konieczne jest wdrożenie leczenia, które poprawi jakość życia i umożliwi funkcjonowanie w społeczeństwie. Przy odpowiedniej opiece osoby z chorobą afektywną dwubiegunową mogą radzić sobie z objawami i prowadzić satysfakcjonujące życie. Leczenie najczęściej polega na połączeniu leków i psychoterapii. 

Leki

Leczenie farmakologiczne jest długoterminowe i ma na celu zapobieganie nawrotom objawów depresji, manii i hipomanii. Celem leczenia jest utrzymanie pacjenta w stanie remisji, dlatego konieczne jest codzienne przyjmowanie leków. W leczeniu stosuje sięgłównie stabilizatory nastroju (np. kwas walproinowy, karbamazepina, lamotrygina, lit), leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne lub neuroleptyki. Leki i ich dawkowanie dobiera lekarz psychiatra po postawieniu diagnozy. W trakcie leczenia leki mogą być zmieniane i dostosowywane do reakcji oraz objawów pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne może być połączenie kilku leków. Osoba z chorobą afektywną dwubiegunową musi przebywać pod stałą opieką lekarza psychiatry, który monitoruje skuteczność terapii.

Psychoterapia i psychoedukacja

Również psychoterapia ma na celu zapobieganie nawrotom choroby, a do jej zadań należy również wsparcie osoby zmagającej się z zaburzeniami dwubiegunowymi w codziennym funkcjonowaniu. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć i zaakceptować ChAD, a także uczy, w jaki sposób reagować na problemy życiowe, które mogłyby przyczyniać się do nawrotu objawów. Istotnym elementem pracy z psychoterapeutą jest psychoedukacja, czyli zdobywanie wiedzy o chorobie w celu zwiększenia samoświadomości i rozpoznawania zwiastunów nawrotów. Zarówno psychoterapię, jak i psychoedukację można prowadzić indywidualne lub w grupie. Ważna jest również zmiana stylu życia polegająca na regularnym śnie, aktywności fizycznej, zdrowej diecie, redukcji czynników stresogennych i unikaniu substancji psychoaktywnych.

W Centrum Medycznym MediPsyche prowadzimy zarówno konsultacje psychiatryczne, jak i psychoterapię. Umów się na wizytę, jeśli dostrzegasz objawy choroby afektywnej dwubiegunowej u siebie lub bliskiej osoby.

Zobacz także
Pokaż więcej
Umów wizytę
Kontakt
Masz pytania, potrzebujesz pomocy?
Umów się telefonicznie
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Formularz kontaktowy